ZIMOWY STRÓJ, A JAZDA KONNA- JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIO?

ZIMOWY STRÓJ, A JAZDA KONNA- JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIO?

Decydując się na jazdę konno w miesiącach zimowych, warto zwrócić uwagę na odpowiednio dobrany strój. Ważne jest, żeby jednocześnie było nam w nim ciepło, a podczas samej jazdy nic nie krępowało naszych ruchów.

Co warto ubrać na jazdę konną w zimowe miesiące

Przede wszystkim najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, dlatego elementem ubioru,
o którym nie należy zapominać niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę
z jeździectwem, czy też jeździmy konno od wielu lat, będzie odpowiednio dobrany kask.
To nakrycie głowy zapewni nam bezpieczeństwo podczas ewentualnego upadku, dlatego też znajduje się on na początku ubraniowej listy, kiedy mówimy o jeździeckim ekwipunku.
W przypadku, gdy wybór kasku mamy już za sobą, warto zdecydować się na dobranie
do niego kominiarki jeździeckiej. Możemy zdecydować się na przykład na kominiarkę jedwabną, która, choć stosunkowo cienka, to jednocześnie ochroni nas przed wiatrem
i mrozem, o które zimą nietrudno

Kask i co dalej?

Bardzo istotny podczas kompletowania jeździeckiego stroju będzie wybór dobrej jakości kurtki jeździeckiej. Wybierając ją, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Istotne jest, żeby nie przemakała ona nawet podczas największych deszczy, a także, żeby posiadała osłaniający szyję kołnierz chroniący nas przed wiatrem.

Kolejnym obowiązkowym elementem podczas doboru garderoby na jazdę konno,
będzie wybór odpowiednich spodni. Decydując się na spodnie w jeździeckim żargonie zwane bryczesami, warto zwrócić uwagę, by podobnie jak kurtka wykonane, były one
z nieprzemakalnego oraz ciepłego materiału, dzięki czemu naszej konnej przejażdżce
nie przeszkodzi nawet największy deszcz, czy wyjątkowo niskie temperatury.

Jako że przez stopy ucieka z naszego ciała duża ilość ciepła, to szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego obuwia. Warto wiedzieć, że buty, które nosimy na co dzień nie będą tutaj dobrym pomysłem. Lepiej zdecydować na oficerki, które zapewnią naszym stopom podczas jazdy konnej komfort oraz możliwość swobodnego poruszania palcami.
Co więcej, by mieć pewność, że nie przemarzniemy podczas jazdy, możemy dodatkowo ocieplić nasze oficerki za pomocą dedykowanych do jazdy konnej rajstop lub skarpetek.

Na sam koniec, równie istotny element jeździeckiej garderoby,
czyli rękawiczki. Choć w miesiącach letnich rękawiczki są uznane przez pasjonatów jazdy konnej za zbędny dodatek, to jednak zimą wracają one do łask. Rękawiczki mają za zadanie chronić naszą skórę przed niskimi temperaturami, jak i otarciami powstałymi na skutek trzymania wodzy. Przy ich wyborze zwróćmy uwagę na to, żeby były one wykonane jednocześnie z ciepłego i przewiewnego materiału, tak aby nasza skóra dłoni była w stanie przez cały czas swobodnie oddychać

Na sam koniec…

Gdy wybór odpowiedniej jeździeckiej garderoby mamy już za sobą, pamiętajmy również
o pozytywnym nastawieniu do samej jazdy konnej. Dzięki takiemu połączeniu jazda konna stanie się dla nas prawdziwą przyjemnością, do której z pewnością będziemy chcieli wracać, jak najczęściej.