Pielęgnacja odzieży jeździeckiej – jak prawidłowo o nią dbać

Pielęgnacja odzieży jeździeckiej – jak prawidłowo o nią dbać

W Polsce jeździectwo cieszy się dużą popularnością, ponieważ to niezwykle atrakcyjna dyscyplina sportowa. Jazda konna rozwija, poprawia sprawność fizyczną i samopoczucie, a także wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Każdy jeździec, niezależnie od tego czy zajmuje się tym sportem zawodowo czy rekreacyjnie, posiada specjalną odzież, która często użytkowana, może stracić swoją funkcjonalność. Jak prawidłowo pielęgnować strój do jazdy konnej?

Z czego składa się strój jeździecki?

Strój jeździecki składa się z kilku elementów, takich jak:

  1. Kurtka

Zależnie od pory roku, grubość kurtki może się różnić, należy jednak pamiętać o tym, aby przylegała do ciała i kończyła się na wysokości pośladków bądź bioder.

2. Kamizelka

Kamizelka ochrania klatkę piersiową oraz kręgosłup w trakcie upadku, dlatego jest jednym z najistotniejszych elementów jeździeckiej garderoby.

3. Koszulka

Koszulka do jazdy konnej powinna być obcisła. Musi również zasłaniać ramiona czy plecy. Pomoże to zapobiec ewentualnym otarciom.

4. Rękawiczki

Rękawiczki jeździeckie powinny być wzmocnione pomiędzy palcem małym a serdecznym oraz kciukiem a palcem wskazującym.

5. Bryczesy

Spodnie do jazdy konnej wyróżnia to, że nie mają szwów po wewnętrznej stronie nogawki. Na rynku można znaleźć wiele wzorów bryczesów różniących się materiałem i kolorem, które posiadają specjalne wzmocnienie z zamszu, silikonu lub skóry.

6. Obuwie

Najpopularniejsze buty do jazdy konnej to oficerki i sztyblety, wykonane ze skóry naturalnej bądź ekologicznej. Oficerki to przylegające obuwie, sięgające kolan. Buty mogą być wsuwane, zapinane na zamek lub wiązane. Sztyblety natomiast sięgają kostki. Najczęściej spotykane modele to te posiadające gumowy ściągacz.

7. Kask

Najważniejszym elementem stroju jeźdźca jest kask, który zabezpiecza głowę przed urazami. Wybierając toczek jeździecki, należy zdecydować się na model dopasowany do głowy.

Jak prawidłowo pielęgnować odzież jeździecką?

Odzież jeździecka jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, które bardzo często impregnuje się woskiem pszczelim bądź parafiną, by nie straciły swoich właściwości wodoodpornych. Częste użytkowanie i wpływ niekorzystnych warunkowych pogodowych, przyczyniają się jednak do ścierania warstwy zabezpieczającej. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić oraz pielęgnować ubranie.

  1. Czyszczenie odzieży

Aby móc jak najdłużej cieszyć się ze swojej odzieży jeździeckiej, należy przemywać ją zimną wodą bez detergentów i płynów czyszczących. Podczas samego prania, również nie zaleca się używać żadnych preparatów, w tym mydła. Wypraną odzież najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej.

Kurz osiadły na ubraniach, powinno się wycierać po każdej jeździe konnej, po to by nie doprowadzić do zbyt dużego zabrudzenia.

2. Pielęgnacja odzieży

Kurtki bądź płaszcze do jazdy konnej powinno się woskować po każdym czyszczeniu. Pozwoli to utrzymać ubranie w dobrym stanie przez bardzo długi czas, zachowując jak najdłużej ich właściwości przeciwdeszczowe. Jaki preparat wybrać? Możemy się zdecydować na wosk o konsystencji smaru, który umożliwi równomierne rozprowadzenie produktu po całej powierzchni ubrania. Inną, równie popularną opcją jest impregnat w aerozolu, który aplikujemy na odzież, a następnie wcieramy w materiał.

Właściwe pielęgnowanie odzieży jeździeckiej, przedłuża jej żywotność. Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze impregnować czyste ubranie, nie prać go przy użyciu detergentów oraz regularnie oczyszczać z nadmiaru kurzu i pyłu.