Amatorów jazdy konnej z roku na rok przybywa. Zresztą nie bez powodu. Wspomniana forma aktywności fizycznej ma wiele różnych zalet. Przede wszystkim pozwala obniżyć napięcie mięśni i zredukować stres po dniu ciężkiej pracy. Poza tym wywiera pozytywny wpływ na pracę układu kostno-stawowego oraz sercowo-naczyniowego, poprawia ogólną wydolność organizmu, wzmacnia różne partie mięśni, a także ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Sprawdź, w jaki sprzęt zainwestować, by jazda na koniu, była wygodna i bezpieczna.
Toczek to podstawa
Niezbędnym elementem wyposażenia każdego miłośnika jazdy konnej jest toczek, czyli nakrycie głowy zapinane pod brodą, które zabezpiecza jeźdźca przed urazami na wypadek upadku lub niekontrolowanej reakcji zwierzęcia podczas siodłania czy zabiegów pielęgnacyjnych. Dobry kask powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, na przykład rozdarcia czy pęknięcia. Nie może być zbyt luźny. Musi ściśle przylegać do czoła, a jednocześnie zapewniać wygodę i pełną swobodę ruchów.
Bryczesy dla lepszej przyczepności
Bryczesy to spodnie stworzone z myślą o jeździe konnej. Co je wyróżnia spośród tradycyjnych modeli przeznaczonych do standardowego użytku? Są obcisłe, a zarazem elastyczne. Nie mają ciasnych szwów, zostały natomiast wyposażone w tak zwane leje, czyli specjalne pasy wzmacniające z silikonu, skóry ekologicznej lub materiału zwiększające przyczepność dżokeja do siodła, a co za tym idzie podnoszące poziom bezpieczeństwa jeźdźca w trakcie cwału lub galopu. Zazwyczaj umieszcza się na kolanach, udach, łydkach lub całej długości spodni.
Sztyblety – „kropka nad i” jeździeckiego stroju
Strój jeździecki nie będzie kompletny bez odpowiedniego obuwia, a dokładniej rzecz ujmując sztybletów. Co je charakteryzuje? Lekki obcas i dość wąskie noski. Dzięki nim buty nie wysuwają się ze strzemion. Na rynku znaleźć można kilka różnych modeli opisywanego elementu garderoby dżokeja. Duże zainteresowanie budzą egzemplarze wytwarzane ze skóry. Materiał ten jest niezwykle wytrzymały, ale jednocześnie przepuszcza powietrze, zapewniając komfort nawet po wielu godzinach jazdy.
Sprzęt jeździecki – ile kosztuje?
Ile trzeba zapłacić za dobry sprzęt jeździecki? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy od tego, z jakich materiałów wykonane są poszczególne komponenty zestawu. Pewna kwestia nie ulega jednak wątpliwości – na kasku, bryczesach czy sztybletach nie warto oszczędzać.