Wydatki na konia – jak je ogarnąć?

Wydatki na konia – jak je ogarnąć?

Jazda konna stała się niedawno dosyć powszechną dyscypliną sportową. Jednym z czynników wzrostu tej popularności jest fakt, że można zacząć ją trenować w zasadzie w każdym wieku, przyciąga ona zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podczas początkowych przejażdżek sporo osób decyduje się na wypożyczenie wierzchowca, natomiast w miarę upływu czasu, wielu podejmuje kroki związane z zakupem własnego konia. Warto wiedzieć, że przedsięwzięcie tej decyzji, wiąże się również z wydatkami. Ile kosztuje koń? Jak ogarnąć wydatki na wierzchowca? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Zakup konia

Pierwszym, znaczącym wydatkiem jest oczywiście kupno konia. Ceny są dosyć zróżnicowane, warto jednak zaznaczyć, że za źrebaka trzeba zapłacić od 5 lub 6 tys. wzwyż. Należy również pamiętać, że są to zwierzęta przeznaczone do celów rekreacyjnych. Konie typowo sportowe kosztują natomiast nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zakup wierzchowca to tylko początek wydatków, o czym należy jeszcze pamiętać?

Wyżywienie

Kolejnym, istotnym wydatkiem jest wyżywienie. Z pewnością całkowity, miesięczny koszt zakupu jedzenia wyniesie mniej więcej 200-600 zł. Cena może się nieco zmniejszyć w momencie, gdy osoba, która nabywa wierzchowca, dysponuje też własnym polem uprawnym i jest w stanie wyżywić zwierzę, dzięki swoim plonom.

Wynajem boksu w stajni

Osoby, które decydują się na zakup konia, bardzo często wynajmują również dla niego boks w stajni dla koni. Jest to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością wśród osób, będących właścicielami wierzchowców. Nie da się ukryć, że koń potrzebuje specyficznych warunków, aby przetrwać. Musi mieć możliwość wyjścia na pastwisko oraz dostęp do przestronnego boksu.
Co ciekawe, w wielu miejscowościach powstają takie stadniny dla koni, w których można wykupić boks dla zwierzęcia wraz z podstawowymi usługami: wyżywieniem, sprzątaniem, karmieniem i regularnym wypuszczaniem na padok, a także opłatami za prąd, wodę. W cenę pobytu bardzo często wchodzi również podstawowa higiena konia. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie dosyć kosztowne, ponieważ taki wynajem boksu w stajni może wynieść nawet między 400 a 700 zł miesięcznie, choć są takie placówki, w których za utrzymanie konia płaci się miesięcznie nawet kilka tysięcy złotych.

Zdrowie

Nie należy również zapominać o dbaniu o zdrowie zwierzęcia. Wszystkie konie zarówno ciepłokrwiste, jak i zimnokrwiste wymagają regularnych wizyt weterynaryjnych. W tym wypadku jednak nie da się określić konkretnego przedziału cenowego, ponieważ wydatki te bardzo często są indywidualną sprawą i zależą od stanu zdrowia zwierzęcia. Na pewno należy konie regularnie szczepić, przynajmniej raz lub dwa razy do roku. Cena jednego szczepienia wynosi mniej więcej 90 zł. Co więcej, konie należy również odrobaczać, jest to koszt rzędu około 50 zł oraz podkuwać. Koszt podkucia wynosi mniej więcej 200 zł, natomiast leczenie schorzeń kopyt może wahać się w granicy nawet 500 zł.

Sprzęt jeździecki

Nie da się ukryć, że utrzymanie konia jest dosyć drogie. Oprócz wyżej wymienionych wydatków dochodzi do tego jeszcze zakup sprzętu jeździeckiego. Jest to koszt rzędu mniej więcej kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena jest oczywiście uzależniona od jakości oraz ilości zakupionych produktów.

Ile kosztuje utrzymanie konia? Wszystkie osoby, które zdecydują się na zakup własnego wierzchowca, powinny liczyć się z dość sporymi wydatkami. Łączny koszt zakupów może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy wliczyć do tego między innymi: zakup konia, pożywienia, sprzętu jeździeckiego oraz regularne wizyty weterynaryjne, czy wynajem boksu w stajni.