Czy hobby horsing to sport?

dziewczynka z hobby horse skacze przez przeszkodę Hobby horsing rozwinął się w Skandynawii a jego kolebką jest Finlandia. W 2012 roku stał się oficjalną dyscypliną sportową . Od tego czasu systematycznie zyskuje na popularności nie tylko w Europie ale przede wszystkim w Australii i Stanach Zjednoczonych .
W większości krajów jednak na razie nie jest oficjalną dyscypliną sportową ale po prostu dobrą zabawą. W ślad za Fińskim Związkiem Jeździeckim , kolejne Federacje Jeździeckie rozpoznają w nim dyscyplinę sportu. Również Polski Związek Jeździecki zauważył dynamiczny wzrost popularności hobby horsów, w ślad za Cavaliadą i innymi ośrodkami jak m.in. Storczykowe Wzgórze, promuje oficjalne zawody Hobby Horse .
W Finlandii hobby horsing uprawia już prawie 10.000 osób i co roku organizowane są oficjalne mistrzostwa kraju w miejscowości Seinaeoki. Biorą w nich udział setki uczestników oraz tysiące kibiców .
Pomimo tego ,że Hobby Horse to nie prawdziwy koń, to jednak dyscyplina ta wymaga rytmu , siły fizycznej , skoczności i wygimnastykowania od zawodnika . Celem jest pokonanie parkuru składającego się od 8 do 12 przeszkód o wysokości nawet do 120 cm w jak najszybszym tempie. Nie jest to łatwe, w pełnym biegu, trzymając między nogami uchwyt Hobby Horse’a . Trzeba zatem wykazać się nie lada wytrzymałością i skocznością oraz doskonałą sprawnością ogólną ! Jeszcze trudniejsze zadanie mają zawodnicy próbujących sił ze swoimi Hobby Horsami na crossie czyli przeszkodach terenowych .
Hobby horsing to świetna zabawa ! Można zacząć od konkursów debiutów o wysokości 30 cm i powoli wkraczać w świat co raz trudniejszych parkurów. Kolejno o wysokościach 50 cm, 70 cm, 90 cm itd. Dla najmłodszych są też organizowane konkursy, w których można uczestniczyć wraz z rodzicem.
Warto też spróbować sił w konkursach potęgi skoku , w których zawodnicy pokonują zazwyczaj jedną przeszkodę podnoszoną wyżej i wyżej , właściwie bez limitu wysokości.

W naszym ośrodku organizujemy treningi sportowe dla dzieci i młodzieży od 7 do 14 rok życia na profesjonalnym parkurze. Najczęściej na dużym zielonym placu a w razie niepogody na krytej ujeżdżalni.

Terminy na naszym Facebooku.