Sztylpy a czapsy jeździeckie ‒ co warto kupić?

Sztylpy a czapsy jeździeckie ‒ co warto kupić?

Miłośników jazdy konnej wciąż przybywa. Aby jednak jazda była w pełni bezpieczna i komfortowa, konieczny jest odpowiedni strój. Nie możemy też zapomnieć o wygodnym obuwiu, a także o ochraniaczach. Dziś skupimy się na ostatniej kwestii, a mówiąc dokładniej, na sztylpach i czapsach. 

Czapsy ‒ co to? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są czapsy. Pierwotnie czapsami nazywano skórzane ochraniacze jeździeckie, sięgające do pachwin, a więc zakrywające całą nogę. Takie ochraniacze wykorzystywane były w przypadku jazdy westernowej.  

Aktualnie czapsami nazywane są sztylpy. Przez wiele osób obie nazwy używane są zamiennie. 

Sztylpy ‒ co to? 

Sztylpy to także rodzaj ochraniaczy. Takie ochraniacze nie sięgają jednak do pachwin, ale do kolan, a przeznaczone są do jazdy klasycznej i rekreacyjnej. Sztylpy są twardsze od czapsów, zazwyczaj zapinane są na zamek znajdujący się w tylnej części. Ochraniacze wyposażone są także w specjalną wstawkę, którą zakłada się na sztyblety (na obcas), dzięki temu sztylpy nie podnoszą się podczas jazdy. 

Czapsy i sztylpy ‒ dlaczego są ważne? 

Zarówno czapsy, jak i sztylpy za zadanie mają ochronę nóg jeźdźca przed otarciami i urazami. Zwiększają więc bezpieczeństwo i komfort jazdy. To nie koniec, odpowiednio dobrane ochraniacze ułatwiają stabilne trzymanie nogi przy boku konia i chronią przed potem zwierzęcia. 

Czapsy i sztylpy ‒ jak wybrać? 

Na jakie kwestie zwrócić uwagę, wybierając ochraniacze do jazdy konnej? 

  • Rozmiar ‒ ochraniacze muszą być dobrane pod względem rozmiaru, warto więc dokładnie zmierzyć obwód i wysokość nóg. Pomiarów dokonujemy w założonych bryczesach i podkolanówkach (jeśli nosimy). 
  • Materiał ‒ najlepszym wyborem będą ochraniacze wykonane ze skóry naturalnej. Takie modele są trwałe, odporne na uszkodzenia i komfortowe w użytkowaniu. Dostępne są także ochraniacze ze skóry syntetycznej oraz z zamszu. 

Aby jazda konna dawała maksimum radości, pamiętać musimy o bezpieczeństwie. Każdy jeździec powinien więc wyposażyć się w odpowiedni strój, a także w obuwie oraz ochraniacze, (omawiane dziś ochraniacze są zbędne w przypadku oficerek).