Prawidłowa pozycja w trakcie jazdy konnej jest jedną z najważniejszych rzeczy. Gwarantuje Ci bezpieczeństwo, stabilność na koniu i niedopuszczanie do nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa. Zapewni Ci także mniejszą częstotliwość upadków. Dzięki odpowiedniemu dosiadowi również koń nie otrzymuje nierównomiernie rozłożonego obciążenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pozycja w trakcie jazdy konnej.
Głowa
Głowa powinna być stale utrzymywana w neutralnej, naturalnej pozycji. Jeśli będziesz za bardzo pochylać ją naprzód lub w dół, z czasem Twój kręgosłup to odczuje. Patrzymy przed siebie. Widoczność nie powinna być ograniczona, a głowa powinna znajdować się pomiędzy uszami konia. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej koń jest dla Ciebie za duży.
Korpus i biodra
Ciężar ciała powinien zostać rozłożony w miarę możliwości równomiernie na biodrach. Nie pochylamy się do przodu i staramy się utrzymywać jak najprostszą postawę. Dbamy o proste plecy i kręgosłup. Dzięki temu nie tylko będą zdrowe. Ułatwimy sobie tym utrzymywanie równowagi na koniu i zmniejszymy obciążenia, które oddziałują na nas w czasie jazdy. Miednica i biodra powinny znajdować się w odpowiednim miejscu w siodle. Nie mogą być przesunięte za bardzo do przodu, ani do tyłu. Zwróć uwagę na to, by Twoje lędźwie nie były wygięte nadmiernie w żadną ze stron.
Ramiona, nadgarstki i ręce
Ramiona warto trzymać luźno, nie spinać ich nadmiernie, ani nie unosić. Można pilnować delikatnego odciągnięcia ich w tył, tak by klatka piersiowa została jednocześnie nieco wypchnięta do przodu. Ułatwi to utrzymanie prawidłowej postawy i prostych pleców. Ręce trzymamy swobodnie, luźno opuszczone. Łokcie powinny być zgięte, mogą swobodnie przylegać do ciała. Ich zgięcie automatycznie również wymusza prawidłowe ustawienie dłoni, które ułatwiają kontakt z koniem. Trzymamy je blisko siebie, przy kłębie konia. Wędzidło i wodze trzymamy delikatnie i neutralnie, nie można za nie ciągnąć, ani próbować za ich pomocą utrzymywać równowagi. Manipulujemy nimi bardzo delikatnie – pysk konia jest jedną z najwrażliwszych jego części.
Nogi i stopy
Staramy się pilnować tego, by napięcie w udach i pośladkach było rozkładane równomiernie. Nie należy przyjmować przesadnych obciążeń na jedną stronę ciała. Długotrwałe przyjmowanie takiej postawy grozi skrzywieniem kręgosłupa lub nierównomiernym rozwojem mięśni jednej ze stron. Delikatnie obejmujemy konia nogami, które powinny przylegać do niego i do siodła. Kolana swobodnie opieramy o siodło. Stopy powinny być umieszczone w strzemionach w ich najszerszej części i ustawione palcami nieco w górę.
Podsumowanie
Jeśli początkowo prawidłowa postawa na koniu Ci nie wychodzi, nie martw się. Jeśli często będziesz sobie przypominać, jak powinna wyglądać i regularnie kontrolować ustawienie ciała, z czasem wejdzie Ci to w nawyk. Wtedy będziesz przyjmować prawidłową postawę automatycznie. Jeśli po lekcji jazdy odczuwasz ból stawów lub nadmierne przeciążenie w niektórych miejscach spytaj trenera, czy to normalne i poproś, by skontrolował ponownie Twoją postawę na koniu.