Postawa w skoku

Postawa w skoku

Mimo że jeździectwo dla bardzo wielu osób wydaje się naprawdę łatwym sportem, trzeba pamiętać, że wbrew pozorom wymaga nauki odpowiednich technik. Najtrudniejszymi pozycjami jeźdźca do opanowania podczas jazdy konnej są na pewno: półsiad oraz postawa do skoku. W poniższym artykule przyjrzymy się tej drugiej technice.

O czym pamiętać przed nauką skoków przez przeszkody?

Dla bardzo wielu osób jeździectwo jest wielką pasją. Nauka tego sportu wymaga jednak dużo samodyscypliny i koncentracji. Jazda konna opiera się przede wszystkim na wspólnej pracy jeźdźca, a także zwierzęcia. Pozwala to wtedy na uzyskanie świetnej techniki jazdy.

Aby jednak móc wykonywać odpowiednie skoki przez przeszkody, trzeba nauczyć się prowadzenia konia w trzech chodach. Przede wszystkim jeździec musi potrafić poruszać się w kłusie ćwiczebnym, w galopie pełnym siadzie i półsiadzie oraz nie mieć problemu z powodowaniem koniem. Nie da się ukryć, że najpierw jeździec musi nauczyć się prawidłowego dosiadu i opanować harmonijną jazdę konną, by móc skupić się na skakaniu przez przeszkody. 

Warto wiedzieć, że podczas skoków przez przeszkody należy się skupić na trzech rzeczach: odpowiednim prowadzeniu wzrokiem, czyli dużo wcześniej należy patrzeć na przeszkodę, aktywnym tempie i utrzymaniu równomiernego rytmu galopu.

Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa w skoku?

Należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • tułów mniej więcej od wysokości bioder musi być nachylony do przodu,
  • jeździec musi unieść odpowiednio wysoko pośladki, aby jego ręka i ciało mogły pójść za ruchem konia, jednocześnie będąc nadal w równowadze,
  • ciężar jeźdźca powinien być oparty przede wszystkim w większej części na strzemionach, udach i kolanach. Stopa musi być oparta w najszerszym miejscu na strzemieniu,
  • na odskoku locie i zeskoku łydki pozostają na popręgu,
  • łokcie, ręce, ramiona powinny bardziej wysunąć się przed tułów,
  • ręka musi podążać za ruchem szyi i głowy konia, jednak pozostawać w delikatnej łączności z pyskiem,
  • jeździec musi kierować wzrok między uszy konia, daleko przed siebie.

Jak uzyskać prawidłową pozycję w skoku?

Aby móc wyeliminować wszystkie błędy popełniane podczas utrzymywania odpowiedniej postawy skoku, potrzeba czasu, a także wielu godzin ćwiczeń. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych, zasad, dzięki którym z pewnością nauka będzie efektywniejsza.

  • Warto nauczyć się odpowiedniego półsiadu, ponieważ to pomaga szlifować prawidłową postawę także w skoku,
  • Rozsądniej jest nie zaciskać kolan w siodle, ponieważ one stają się osią obrotu. Podczas zaciskania kolan tułów wychyla się za bardzo do przodu, a łydki cofają, co może przyczynić się do osłabienia pozycji,
  • Należy trzymać głowę wysoko uniesioną do góry, a także ćwiczyć równowagę. Dobrze jest postarać się o treningi na lonży.
  • nie należy przesuwać się podczas skoku w siodle, pośladki powinny znajdować się nad środkiem siodła.

Utrzymanie prawidłowej postawy w skoku wymaga samodyscypliny, a także wielu godzin ćwiczeń. Niestety, należy najpierw opanować kilka podstawowych chodów stosowanych w jeździe konnej, pozwoli to na szybsze opanowanie postawy w skoku. Skakanie przez przeszkody wymaga oczywiście współpracy pomiędzy jeźdźcem a koniem.