Półsiad – dlaczego jest ważny i jak go poprawnie wykonać?

Półsiad – dlaczego jest ważny i jak go poprawnie wykonać?


Jeździectwo staje się z roku na rok coraz popularniejszą dyscypliną sportową uprawianą zarówno hobbystycznie, jak i zawodowo. Nie da się ukryć, że jest to jeden z atrakcyjniejszych sposobów spędzania czasu wolnego, jazda konna ma dobroczynny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Optymalnym wiekiem dla dziecka na rozpoczęcie nauki jazdy konnej jest 7. lub 8. rok życia, na szczęście nie ma górnej granicy wiekowej, jeśli chodzi o uprawianie tej dyscypliny sportowej. Co ciekawe, każdy początkujący jeździec powinien nauczyć się tak zwanego półsiadu. Co to jest? Dlaczego tak istotne jest, by wykonać go prawidłowo? Zapraszamy do lektury.

Półsiad – co to jest?

Półsiad jest rodzajem dosiadu, którego powinien nauczyć się każdy początkujący jeździec. Nie da się ukryć, że półsiad odciąża znacznie plecy konia, co pozwala mu na rozgrzanie się przed jazdą. Półsiad jest wskazany też w momencie jazdy w parkourze oraz w crossie podczas próby terenowej. Warto pamiętać, że ten rodzaj dosiadu jest niezastąpiony w przypadku pracy z młodymi końmi.

Dlaczego prawidłowy półsiad jest taki ważny?

Prawidłowe wykonanie półsiadu pozwala na odciążenie konia w trakcie skoku. Jego tułów nie jest obciążony też podczas mocniejszego galopu, dzięki czemu prawidłowa równowaga konia nie zostaje zaburzona. Każda osoba, która uczy się jazdy konnej, powinna zacząć od półsiadu. Jest to także świetne ćwiczenie na równowagę, pomaga podążać za koniem podczas skoku.

Jak wygląda prawidłowy półsiad?

Nie da się ukryć, że jazda konna naprawdę wymaga dość dobrej kondycji. Prawidłowy półsiad to taki rodzaj siadu, w którym kolano jeźdźca jest ugięte, pięta znajduje się poniżej palców, a łydka jest unieruchomiona. Bardzo ważne jest także usytuowanie pośladków. Muszą one zostać podwinięte, aby wyeliminować efekt tak zwanego kaczego kupra. Jeździec musi bardzo dobrze pracować mięśniami brzucha, a jego staw skokowy musi działać podobnie, jak amortyzator w samochodzie.

Dłoń powinna znajdować się w miejscu, w którym kończy się kłąb konia, natomiast rozpoczyna szyja. Jeździec powinien być pochylony lekko do przodu. Bardzo ważne jest balansowanie ciałem zgodnie z ruchami wykonywanymi przez konia, miednica i biodra jeźdźca muszą pracować wraz z mięśniami zwierzęcia. Nie da się ukryć, że półsiad musi być regularnie ćwiczony, dzięki czemu jeździec może dojść do wprawy. W doskonaleniu takiego półsiadu pomagają długie, spokojne galopy, jednak odbywające się pod okiem profesjonalnego instruktora.

Półsiad jest rodzajem dosiadu, który powinien zostać opanowany przez każdego jeźdźca. Osoby początkujące muszą jak najszybciej nauczyć się prawidłowo wykonywać półsiad. Pozwoli to przede wszystkim odciążyć nieco plecy konia, a także przyczyni się do płynniejszej i swobodniejsze jazdy konnej.