Po czym poznać, że koń jest zdenerwowany?

Aby współpraca między Tobą a koniem przebiegała pomyślnie, nie możesz przechodzić obojętnie obok jego zachowania. To często poprzez swoje ruchy zwierzę próbuje Ci przekazać emocje i odczucia. Sprawdź, jakie sygnały świadczą o zdenerwowaniu konia!

Objawy zdenerwowania u kona

Gwałtowne machanie ogonem to jeden z pierwszych i jednocześnie najczęstszych symptomów zdenerwowania u konia. Taki objaw zauważyć można np. podczas treningów. Towarzyszyć mu może potrząsanie głową, czy grzebanie nogą.

W przypadku długotrwałego i silnego zdenerwowania, zwierzę może również kopać w ściany boksu czy nadmiernie się pocić. Niektóre konie w stresujących sytuacjach poddają się ucieczkom lub ich próbom. Jest to wówczas jasny znak, że zwierzę od dłuższego czasu nie czuje się komfortowo i zwyczajnie ma dość. Podobnie jest w przypadku gryzienia np. ogrodzenia, czy też elementów wyposażenia boksu. 

Symptomem świadczącym o długotrwałym stresie i zdenerwowaniu może być również brak apetytu. Jest to jednak poważny objaw, którego nie należy lekceważyć. Wskazana może okazać się wizyta u weterynarza. Tego typu stan, który utrzymuje się przez dłuższy czas, nierzadko niesie za sobą konsekwencje zdrowotne – a tych z pewnością chciałbyś uniknąć. 

Co robić w przypadku irytacji konia?

Prawidłowe rozpoznanie irytacji u konia to pierwszy krok do jego uspokojenia. Jeśli zauważasz wspomniane wyżej symptomy, w pierwszej kolejności zaprzestań dotychczasowym czynnościom i po prostu się zdystansuj. Daj zwierzęciu przestrzeń, która jest mu potrzebna. Zwróć również uwagę na to, co przed chwilą robiłeś i co mogło wywołać zdenerwowanie.

Sposobów na uspokojenie konia jest wiele. To np. mówienie do niego łagodnym, spokojnym głosem, czy też klepanie po szyi. Jeśli jego irytacja pojawia się dość często – warto przede wszystkim zastanowić się nad jej źródłem. Może być bowiem tak, że podczas jazdy to właśnie jeździec stresuje zwierzę – ściągając wodze, sztywniejąc, czy też, wstrzymując oddech. Dla konia są to oznaki wskazujące na nadciągające zagrożenie. Jeździec jest przewodnikiem i jeśli potwierdza obawy zwierzęcia (nawet nieświadomie), koń zaczyna się niepokoić i sygnalizuje to wspomnianymi wcześniej objawami. 

Jazda konna, choć jest wyjątkowym sportem, jest również wymagająca. To ciągła praca ze zwierzęciem. Ono również ma prawo do swoich emocji i odczuć. Nie potrafi mówić, więc swoje myśli sygnalizuje zachowaniem. Jego analiza jest więc bardzo istotna dla relacji między koniem a jeźdźcą.