PIERWSZA JAZDA KONNA – JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

PIERWSZA JAZDA KONNA – JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

Jazda konna jest świetnym sposobem na rozrywkę, wzmocnienie mięśni ud, pośladków i brzucha oraz nawiązanie kontaktu ze zwierzętami. Można uprawiać ją bez względu na wiek. Często okazuje się strzałem w dziesiątkę! Pierwsza jazda konna jest niesamowicie ekscytującym wydarzeniem, które niejednokrotnie zapoczątkowuje pasję u początkującego jeźdźca. Podpowiadamy, jak się do niej przygotować.

Umów się wcześniej

Przyjście do stadniny z nadzieją, że instruktor będzie dostępny i poprowadzi dla nas pierwszą lekcję, jest złym pomysłem. Instruktorzy jeździectwa nie zawsze są w stadninie, a konie nie zawsze są przygotowane do jazdy. Czasem możemy w ogóle nie zastać ich w stadninie lub trafić na moment, w którym lekcje są już prowadzone dla innych. Najlepiej wcześniej zadzwonić, umówić się na dogodny termin oraz podać podstawowe informacje o sobie i celu swojej wizyty w szkółce.

Pozytywne nastawienie

Przede wszystkim się nie bój! Nie musisz się niczego obawiać, ponieważ cały czas będziesz pod opieką doświadczonego instruktora, który przekaże Ci wszystkie ważne informacje i zadba o Twoje bezpieczeństwo. Zaczniesz najprawdopodobniej od oswojenia się z koniem, nauki wsiadania, utrzymywania równowagi i pewnej ręki. Koń zostanie dobrany do Ciebie – do Twojej budowy i wieku.

Wyposażenie

Na pierwszą jazdę konną wcale nie musisz kupować pełnego wyposażenia do jeździectwa. Wiele osób w internecie przekonuje innych, że już na pierwszą wizytę w stadninie należy kupić kask, odpowiednie buty, kamizelkę, czy spodnie. Nie jest to prawda! Najpierw przyjdź, poznaj konie i spróbuj swoich sił w jeździectwie. Dopiero kiedy już zdecydujesz, czy ten sport jest dla Ciebie, przyjdzie czas na zakup niezbędnego wyposażenia.

Wygodny strój

Na pierwszej wizycie w stadninie otrzymasz lub będziesz miał szansę wypożyczyć kask. Ubierz się wygodnie najlepiej w legginsy lub dopasowane spodnie, których nogawki nie będą uciekać do góry. Oprócz tego przydatne mogą okazać się wysokie skarpetki i zwykła koszulka lub nierozpinana/zapięta bluza. Strój powinien być swobodny i nie może krępować Twoich ruchów. Jeśli chodzi o buty, najlepiej wybrać takie, których podeszwa się nie ślizga. Powinny być zabudowane, zawiązane, bez wystających elementów. Najlepiej za kostkę, chociaż nie stanowi to reguły. Krótkie spodenki, bluzki na ramiączkach i japonki, lepiej zostaw w domu.

Słuchaj instruktora

Wśród podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w stadninie, można wymienić:

  • zakaz wchodzenia do boksów bez kontroli,
  • zakaz biegania, gwałtownych ruchów i krzyków,
  • nie wolno stawać za koniem i pochodzić do niego od tyłu bez uprzedzenia,
  • jeśli coś Cię niepokoi, widzisz, że koń jest chory lub zachowuje się dziwnie, zgłoś to instruktorowi.

Poza tym noga w strzemieniu powinna znajdować się zawsze w jej najszerszym miejscu a wsiadać i zsiadać z konia powinieneś w sposób zaprezentowany przez instruktora. Z pozostałymi regułami panującymi w stadninie i zasadami obchodzenia się z koniem zapozna Cię instruktor. Słuchaj tego co mówi, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo konia i Twoje.