Pielęgnacja konia na wiosnę

Pielęgnacja konia na wiosnę

Konie to wyjątkowe zwierzęta, które zachwycają piękną budową, błyszczącą sierścią i mądrym spojrzeniem. Aby długo cieszyć się ich wspaniałym towarzystwem, należy zadbać o prawidłową pielęgnację zwierzęcia. Koń po zimowych miesiącach, kiedy często narażony był na trudne warunki atmosferyczne, potrzebuje wsparcia, aby wejść w nowy sezon w zdrowiu i w bezpiecznym otoczeniu.

O czym należy pamiętać, pielęgnując konia na wiosnę?

Wiosna to czas, kiedy koń pozbywa się zimowej sierści. Proces ten będzie dla zwierzęcia mniej uciążliwy, jeśli zadbamy o regularne, dokładne wyczesywanie go. Pozwoli to zachować zdrową, błyszczącą sierść oraz ochroni konia przed grożącymi mu chorobami skóry.

W ciepłe dni można rozważyć wykąpanie zwierzęcia. Z użyciem wody i delikatnych, antyseptycznych środków myjących, usuniemy nagromadzony przez zimę kurz i inne zanieczyszczenia. Po kąpieli trzeba zadbać o dokładne osuszenie wierzchowca. Jest to również dobry moment, aby dokładnie rozczesać grzywę oraz ogon.

Ważne są również końskie kopyta. Dokładne usunięcie błota jest niezbędne dla zdrowia i komfortu konia. Kopyta warto zabezpieczyć przed wilgocią i odżywić specjalną maścią lub olejem. Aby mieć pewność, że przez zimę nie doszło do żadnych uszkodzeń i, że w kopyta nie wdały się choroby, konia powinien obejrzeć kowal.

Odpowiednie przygotowanie wybiegu i pastwiska

Przed wypuszczeniem konia na pastwisko lub wybieg pierwszy raz po długiej, zimowej przerwie, należy zadbać o czystość terenu. Trzeba usunąć z niego wszelkie niebezpieczne przedmioty, które mogłyby spowodować u zwierzęcia urazy. Wiosna to także odpowiednia pora, aby sprawdzić roślinność na pastwisku. Występujące tam gatunki muszą być bezpieczne dla konia.

Żeby uniknąć kontuzji, teren z którego korzysta koń powinien być wyrównany. Musimy go dokładnie zbadać pod kątem dziur i wgłębień, które stanowiłyby zagrożenie. Warto również bacznie przyjrzeć się przeszkodom – zimowe warunki potrafią uszkodzić drewno i farbę. Ważnym elementem jest oczywiście ogrodzenie. Wszelkich usterek trzeba się niezwłocznie pozbyć, aby nie doszło do ucieczki zwierzęcia.

Odpowiednia pielęgnacja konia na wiosnę oraz dbanie o teren, z którego będzie on korzystał, pozwoli nam na bezpieczną jazdę i spokój o zdrowie zwierzęcia.