Nauka jazdy konnej i jej największe zalety

Nauka jazdy konnej i jej największe zalety

Konie to piękne i bardzo mądre zwierzęta. Zachwycają wiele osób i nic w tym dziwnego. Chociaż posiadają duże gabaryty, poruszają się z niezwykłą gracją i lekkością. Z pewnością warto spróbować jazdy konnej aby dowiedzieć się, jak wiele korzyści może z niej wypłynąć. To nie tylko doskonała forma rekreacji i rozrywki, ale także okazja do stworzenia niesamowitej więzi z tymi wspaniałymi zwierzętami.

Zalety jazdy konnej

Jazda konna oznacza wiele zalet, wśród najbardziej cenionych można wymienić:

  • zyskanie większej pewności siebie,
  • możliwość ćwiczenia cierpliwości,
  • samodzielność,
  • wyznaczanie i osiąganie celów,
  • doskonalenie koncentracji,
  • rozwój mięśni i poprawa równowagi,
  • poprawa koordynacji ruchowej,
  • możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu,
  • tworzenie więzi ze wspaniałymi zwierzętami.

Jazda konna jest przyjemna, chociaż wiąże się także z podejmowaniem wyzwań. Jest to bardzo satysfakcjonujące, gdy jeździec uczy się zachowań konia i w pewnym momencie nawiązuje z nim dobry kontakt, co pozwala na osiąganie różnego rodzaju celów. Czy jest się czego bać? O tym w kolejnym fragmencie atykułu.

Czy konie są niebezpieczne?

Niewiele jest takich osób, które w pierwszym kontakcie z koniem czują się w pełni swobodnie. To bowiem niemałe zwierzę, co może budzić strach. Warto jednak się go wyzbyć, ponieważ konie to tak naprawdę wspaniałe zwierzęta, pełne gracji. Strach w niczym nie pomoże, a może wręcz utrudniać lub nawet uniemożliwiać współpracę. Warto pamiętać o tym, że pierwsze lekcje jazdy konnej odbywają się inaczej niż te zaawansowane. Intruktor to osoba doświadczona, która posiada odpowiednie kwalifikacje i dokłada wszelkich starań, aby osoba ucząca się była bezpieczna. Takie lekcje przeprowadzane są z użyciem lonży, nie ma więc mowy o skakaniu na głęboką wodę. Wszystko przebiega w sposób zaplanowany i bezpieczny. Początkowy strach zazwyczaj przemija po pierwszych kilku minutach takiej lekcji. Później jest już tylko efektywna nauka, kontakt z koniem i ogromna satysfkacja. Jazda konna do naprawdę świetne przeżycie, które z pewnością można docenić. Warto pamiętać o tym, iż pierwsze czy drugie zajęcia nie będą polegały na skokach przez przeszkody. Plan treningowy jest odpowiednio zaplanowany, a stopień zaawansowania rośnie wraż z nabywaniem nowych umiejętności przez osobę uczącą się. 

Podsumowanie

Jazda konna przynosi wiele korzyści, warto więc spróbować tego pięknego sportu. Chociaż konie to duże zwierzęta, są także pełne gracji i potrafią komunikować się z człowiekiem. O tym wszystkim można przekonać się już na pierwszych zajęciach jazdy konnej. Takie zajęcia przeprowadza wykwalifikowany instruktor, który dba o bezpieczeństwo osoby uczącej się, a także komfort konia. Koń jest przypięty do lonży, ryzyko niebezpiecznych sytuacji jest więc zminimalizowane. Nie ma się czego obawiać, warto spróbować kontaktu z tymi zwierzętami aby przekonać się, jak bardzo pozytywnie jazda konna może wpływać na życie człowieka.