KOLKA U KONIA – OBJAWY, PRZYCZYNY, POSTĘPOWANIE

kolka u konia

Kolka u koni to zespół objawów wskazujących na bóle brzucha, które są wywołane najczęściej chorobami przewodu pokarmowego. Niestety, choroba ta budzi strach wśród właścicieli wierzchowców, głównie z tego względu, że nieleczona może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Czym dokładnie jest kolka u koni? Skąd się bierze? W jaki sposób należy ją leczyć? Zachęcamy do lektury. 

Kolka u konia – co to za choroba?

Kolka u konia jest nazywana bardzo często morzyskiem, choć nie zawsze jest to dokładnie to samo. Warto wiedzieć, że każde morzysko jest kolką, natomiast nie każda kolka morzyskiem. Choroba ta ma nieco szerszy zakres objawów, może być związana z dolegliwościami z przewodu pokarmowego. Ból może dotyczyć narządów znajdujących się wewnątrz jamy brzusznej, natomiast nie zawsze tak się dzieje. Niekiedy schorzenie to związane jest z nieprawidłową pracą jajników lub też nerek, choć zdarza się to rzadziej.

Układ pokarmowy zwierzęcia jest bardzo wrażliwy, ponadto, nie ma ono odruchu wymiotnego, dlatego nie jest w stanie pozbyć się zawartości z żołądka. Stąd też kolki u konia budzą duży niepokój wśród ich opiekunów. Warto pamiętać, że nawet jeśli dolegliwość ta wygląda na łagodną, może doprowadzić do szeregu innych, poważniejszych chorób, dlatego rozsądniej jest zasięgnąć porady weterynarza.

Kolka u konia – przyczyny

Przyczyny kolki mogą być różne, jedną z głównych jest nagła modyfikacja diety. Z racji tego, że wierzchowce mają bardzo wrażliwy układ trawienny, zmiana pokarmu jest bardzo obciążająca dla organizmu. Kolka może wystąpić także wtedy, gdy koń naje się czegoś, czego nie powinien, np. mokrej koniczyny. Zwierzęta te nie mogą również spożywać tuż po intensywnym wysiłku.

Inną przyczyną kolki jest także nagły lub długotrwały stres, warto zatem dbać o komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia. Co więcej, trzeba także pamiętać o regularnym odrobaczaniu koni, namnażające się pasożyty często powodują zatkanie się jelit w jamie brzusznej, co doprowadza do ich skrętu. Przyczyny kolki mogą być również genetyczne, dlatego warto stale monitorować stan zdrowia zwierzęcia.

Kolka u konia – objawy

Głównym objawem występowania kolki u konia jest brak apetytu. Ponadto, zwierzę ogarnia apatia, jeśli wcześniej było chętnie do zabawy i temperamentne, traci zainteresowanie otoczeniem. Co więcej, kolejnym symptomem choroby jest nadmierna potliwość zwierzęcia. Koń, który odczuwa ból, mocno się poci. Każdy opiekun wierzchowca, który zauważy pot na jego ciele, powinien niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii.

Jak leczyć kolkę u konia?

Nie należy podawać żadnych lekarstw na własną rękę, ponieważ mogą one doprowadzić do skrętu jelit. Trzeba szybko skontaktować się z weterynarzem, specjalizującym się w leczeniu zwierząt hodowlanych, który wykona podstawowe badania i wdroży odpowiednie leczenie. W niektórych sytuacjach niezbędna jest operacja chirurgiczna.

Kolka u konia jest niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci zwierzęcia. Częstymi przyczynami jej występowania są: spożywanie przez konia niewłaściwego pokarmu oraz nadmierny stres. Zauważając zatem charakterystyczne objawy, np. nadmierne pocenie się wierzchowca, brak apetytu, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.