Jak zadbać o kondycję konia w okresie zimowym?

Jak zadbać o kondycję konia w okresie zimowym?

O dobrą kondycję konia należy dbać przez cały rok. Mimo wszystko w okresie wiosenno-letnim zwierzę to ma dostęp do świeżego powietrza, soczystej trawy i ziół, które zlokalizowane są na zielonych pastwiskach. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo uzupełniać diety wierzchowca witaminami, a także innymi składnikami, które pozwalają utrzymać go w dobrej kondycji. Warto wspomnieć, że inaczej sytuacja wygląda zimą. W jaki sposób zadbać o zwierzę w tym czasie? Na co zwrócić uwagę?

Odpowiednia dieta

Nie da się ukryć, że odpowiednia dieta ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o zimową kondycję wierzchowca. Zwiększenie porcji pokarmu pozwala koniowi dostarczyć odpowiednią ilość energii, co pozwala mu ogrzać jego ciało. Wielu właścicieli popełnia błąd, zwiększając wierzchowcowi dawkę owsa. Niestety, ale zbyt duża ilość tego pokarmu może doprowadzić do zaburzeń trawiennych, a nawet przebiałkowania konia. Przede wszystkim zwierzę to powinno mieć zimą stały dostęp do siana, które zastępuje mu trawę i tym samym dostarcza mu niezbędnych witamin. Co więcej, podczas przeżuwania i trawienia, koń wytwarza ciepło i w naturalny sposób się ogrzewa.

Dbanie o sierść

Należy pamiętać również o regularnej pielęgnacji zimowej sierści konia. Czyste włosie zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz i dzięki temu koń ogrzewa swoje ciało. Zabrudzona i posklejana sierść nie spełnia niestety swojej funkcji i zwierzę jest narażone na brak możliwości ogrzania ciała w sposób naturalny.

Niedopuszczenie do wychłodzenia organizmu

Konie w miarę dobrze znoszą niskie temperatury. Należy zatem pamiętać, że w zimie trzeba zapewnić zwierzęciu całodniowy pobyt na pastwisku lub padoku, bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Mimo wszystko wierzchowiec nie może przemoknąć, ponieważ po czasie mokra sierść doprowadza do wychłodzenia jego organizmu i w konsekwencji do hipotermii. Wilgotnie włosie, należy jak najszybciej osuszyć, wykorzystując do tego derki osuszające.

Zimą należy zadbać w szczególny sposób o kondycję konia, ponieważ zwierzę jest przede wszystkim narażone na wychłodzenie organizmu. Mimo że koń dobrze znosi niskie temperatury, w przypadku wystąpienia deszczu, intensywnego śniegu, czy dużego mrozu należy osuszać jego sierść. Ponadto warto zapewnić mu dodatkowe pożywienie, zwiększając ilość siana, dzięki temu koń będzie mógł dostarczać organizmowi odpowiednią ilość energii i tym samym ogrzeje swoje ciało.