JAK ŚPIĄ KONIE – JAK WYGLĄDA ODPOCZYNEK KONIA?

Jak odpoczywają konie?

Konie są przepięknymi i fascynującymi zwierzętami, które mają swoich miłośników na całym świecie. Są lojalne i oddane człowiekowi, co więcej, towarzyszą mu od wielu wieków, stąd ludzkość miała możliwość poznać ich zwyczaje oraz zachowanie. W jaki sposób zatem śpią konie? Czy zapadają w głęboki sen? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Koński sen

Koński sen jest dosyć specyficzny, zwierzę może odpoczywać zarówno na stojąco, jak i na leżąco. W pozycji stojącej konie zazwyczaj drzemią. Ich oczy są półprzymknięte, uszy oraz głowa opadają, mięśnie szyi są rozluźnione. Jest to tak zwana faza snu wolnofalowego, czyli SWS. Konie mogą zapadać w płytki sen w pozycji stojącej, dzięki aparatowi ustaleniowemu. Ścięgna i więzadła w kończynach przednich blokują główne stawy w taki sposób, że zwierzę nie zużywa zbyt dużo energii. Mięśnie nie są narażone na zmęczenie. Sen na stojąco ma sporo zalet, przede wszystkim zwierzę nie tylko odpoczywa i się regeneruje, ale również ma możliwość ucieczki w czasie, np. zagrożenia. W ten sposób zasypiają przede wszystkim starsze konie, którym jest już nieco trudniej wstać szybko z pozycji leżącej. Taka drzemka trwa zazwyczaj 2 godziny w ciągu dnia.

Co ciekawe, konie śpią również na leżąco, zapadając w tak zwaną fazę REM, dzięki której mogą w pełni się zregenerować. Sen koni trwa mniej więcej 5 godzin, po tym czasie zwierzęta są w pełni wypoczęte. Niekiedy wierzchowiec zapada w drzemkę na stojąco i po czasie kładzie się, by zapaść w sen głęboki. Głowa i szyja konia zostają oparte na podłożu, a on sam kładzie się na boku z lekko wyciągniętymi nogami. Warto pamiętać, że zwierzęta te preferują sen na suchym i czystym podłożu, jeżeli ściółka jest nieco wilgotna, konie skracają swój odpoczynek.

Konie śpią w bardzo specyficzny i charakterystyczny sposób. Przez mniej więcej dwie godziny drzemią w pozycji stojącej, jest to tak zwany sen wolnofalowy SWS. Dzięki niemu zwierzęta mogą odpocząć nieco, a w razie zagrożenia, podjąć szybką ucieczkę. Co więcej, konie układają się również do snu w pozycji leżącej, co pozwala im zapaść w sen głęboki, w pełni regeneracyjny. Ciekawostką jest to, że wierzchowce potrzebują wyłącznie 5 godzin pełnego snu, by móc czuć się wypoczętymi.