Jak prawidłowo wsiąść na konia?

Jak prawidłowo wsiąść na konia?

Jazda konna jest nie tylko dającą wiele wrażeń aktywnością sportową, ale też świetną okazją do tego, aby móc zaprzyjaźnić się ze zwierzęciem inteligentnym, silnym i pełnym gracji. Warto jednak pamiętać, że sport ten wiąże się z opanowaniem techniki zarówno jazdy konnej, jak i dosiadania wierzchowca. Nauka prawidłowego wsiadania na konia jest ważna nie tylko ze względu na wygodę jeźdźca, ale też komfort konia. W jaki sposób zatem prawidłowo wsiąść na wierzchowca? O czym pamiętać?

Komfort konia

Wbrew pozorom konie są niezwykle delikatnymi zwierzętami. Siadając na nie, trzeba pamiętać, że obciążany jest wtedy kręgosłup wierzchowca, a popręg obciera jego skórę. Zwierzę ma na sobie ważące kilka, a nawet kilkanaście kilogramów siodło. Gdy zatem nieprawidłowo pociągniesz siodło w jedną stronę swoim ciężarem, zwierzę może odczuwać dyskomfort lub nawet ból. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dosiadania konia.

Wsiadanie na konia – o czym pamiętać?

Wsiadaj z jednej strony – przyjęło się, że na konia wsiada się z jego lewej strony. Jest to jeździecka tradycja, znana już od czasów średniowiecznych. Uzbrojeni rycerze nosili ze sobą broń, którą wkładali do futerału umieszczonego zwykle po swojej lewej stronie. Dzięki temu o wiele łatwiej było im dosiąść konia, przerzucając przez zwierzę prawą nogę, ponieważ broń nie przeszkadzała im w tej czynności. Warto wspomnieć, że koń zwyczajnie przyzwyczaja się do tego, z której strony wsiada na niego jeździec. Przed dosiadaniem wierzchowca zapytaj o to instruktora.

Koniecznie dociągnij popręg – następnie trzymając lewą ręką wodze przy szyi, lewą stopę włóż w lewe strzemię. Prawą ręką chwyć natomiast tylny łęk siodła i mocno odbij się od ziemi prawą nogą. Możesz także zdecydować się na wykorzystanie schodków lub podparcia, jeśli jesteś osobą początkującą i nie potrafisz samodzielnie odbić się od gruntu.

Powoli siadaj na siodło – ostatnim krokiem jest powolne osiadanie na siodle. Pamiętaj, by nie wykonywać zbyt intensywnych i szybkich ruchów, ponieważ możesz sprawić ból zwierzęciu. Nie da się ukryć, że duże znaczenie ma również odpowiednio dobrany rozmiar siodła. Dobrze dopasowane siodło nie przekrzywia się i równomiernie rozkłada ciężar jeźdźca.

Opanuj wsiadanie z obydwu stron – długotrwałe obciążanie zwierzęcia z jednej strony nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto, warto nauczyć wierzchowca wsiadania z obydwu stron, gdyż może dojść do sytuacji, w której dosiadanie konia z lewej strony będzie niemożliwe, np. w terenie. Dobrze zatem, gdy zwierzę opanuje obie techniki.

Gdy już usadowisz się w siodle, poklep konia oraz pochwal go. Możesz też zacząć powolną jazdę w stępie.

Nauka prawidłowego dosiadania konia jest równie ważna co nauka jazdy konnej. Dzięki odpowiedniej technice nie sprawisz zwierzęciu dyskomfortu lub bólu. Ponadto nie obciążysz również jego kręgosłupa. Warto pamiętać, że konia należy dosiadać bardzo powoli, wykonując delikatne i przemyślane ruchy. Przed jazdą poklep przyjacielsko wierzchowca i pochwal go.