Jak pokonać lęk po upadku z konia?

Upadek z konia to bolesne doświadczenie. Może nieść za sobą nie tylko rany fizyczne, ale również psychiczne. Strach jest naturalną reakcją organizmu i nie ma nic dziwnego w tym, że powrót do jazdy budzi lęk, a nawet i stres. Jak pokonać strach i wrócić do jazdy konnej?

Złota zasada, czyli czysta głowa

Po pierwszym upadku z konia warto dać sobie odrobinę czasu na przepracowanie tej sytuacji oraz emocji, które zapewne grają główne skrzypce. Jedna osoba już następnego dnia będzie chciała wrócić do jazdy, inna z kolei będzie potrzebować kilku tygodni. 

Pewne jest jednak, że jeździec nie może wsiadać na konia z myślą o kolejnym upadku. Czas może okazać się najlepszym sprzymierzeńcem. Zbyt szybki powrót do uprawiania swojej pasji nie przyniesie nic dobrego! Co więcej, jazda w stresie prędzej doprowadzi do kolejnego upadku niż jazda spokojna i rozsądna. 

Wypadki chodzą po ludziach – wróć do jazdy dopiero wtedy, gdy się z tym pogodzisz. Zaakceptujesz to ryzyko i nie będzie zaprzątać Ci głowy. 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Upadek z konia często stanowi swego rodzaju motywację, by lepiej zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy – choć oczywiście warto tego dokonać jeszcze przed pierwszą lekcją! Dzięki temu upadek nie będzie niósł za sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych, a Ty będziesz lepiej się czuć z tą świadomością, że o siebie zadbałeś. 

Znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia pozycja jeźdźcy. Spięte mięśnie nóg, rozluźniona miednica, wyprostowane plecy – to czynniki wpływające na Twoją przyczepność. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie dopasowanie sprzętu, w tym zwłaszcza siodła – niestabilna pozycja jest jednym z czynników ryzyka upadku. Przydatne mogą okazać się również akcesoria. Mowa tu nie tylko o kasku, ale także o kamizelce, która pozwoli uniknąć obrażeń, jak i bólu. 

Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli pomimo upływu czasu, strach Cię nie opuszcza – możesz skorzystać z pomocy psychologa sportowego. To osoba, która zajmuje się właśnie przepracowaniem różnych wypadków, jak i problemami z motywacją, czy pewnością siebie. 

Rozmowa z instruktorem również może okazać się dla Ciebie pomocna! Jest to w końcu osoba, która najpewniej od lat zajmuje się tym sportem. Z pewnością sama zaliczyła niejeden upadek i posiada cenne doświadczenie, które łatwo przerodzić w wartościowe wskazówki. 

Rozmawiaj o swoich odczuciach i obawach. Jeśli tego potrzebujesz, zrób sobie dłuższą przerwę od jazdy konnej.