Jak dbać o buty jeździeckie?

Jak dbać o buty jeździeckie?

Jednym z najważniejszych elementów stroju jeździeckiego jest obuwie. Buty wykonane z trwałych, elastycznych materiałów, skutecznie chronią nogi jeźdźca przed ewentualnymi otarciami i urazami, a także chłodem oraz wilgocią, w szczególności w deszczowe bądź zimowe dni. W wyniku częstego użytkowania, buty do jazdy konnej mogą jednak stracić swoje właściwości i funkcjonalność. Aby tego uniknąć, należy je właściwie pielęgnować. Jak dbać o obuwie jeździeckie?

Jakie modele obuwia jeździeckiego wyróżniamy?

Najpopularniejsze modele obuwia do jazdy konnej to:

Sztyblety

Sztyblety to obuwie dedykowane przede wszystkim osobom rozpoczynającym swoją przygodę z jeździectwem. Są to krótkie buty z cholewą ponad kostkę i płaskim obcasem, wykonane ze skóry. Ten rodzaj butów do jazdy konnej charakteryzuje się usztywnionym czubkiem, niezbyt grubym językiem i antypoślizgową podeszwą. Dodatkowo jest bardzo często wyposażony w gumy po bokach, które ułatwiają ich zakładanie. Koniecznym uzupełnieniem sztybletów są sztylpy, czyli ochraniacze z miękkiej skóry, które chronią łydki przed otarciami.

Oficerki

Oficerki to wysokie, skórzane buty przeznaczone dla doświadczonych jeźdźców. Mają twardą, sztywną podeszwę bez bieżnika, z niewielkim obcasem. Umożliwia to właściwe umieszczenie stopy w strzemieniu oraz jej bezproblemowe wysunięcie w razie ewentualnego upadku.

Jak dbać o buty jeździeckie?

Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się komfortem i praktycznością skórzanych butów do jazdy konnej, należy o nie właściwie zadbać. Nieodpowiednio bądź nieregularnie pielęgnowane, mogą stracić całą warstwę zabezpieczającą, ulec uszkodzeniu, a także stracić swoje właściwości wodoodporne.

  1. Czyszczenie

Zarówno sztyblety, jak i oficerki po każdym użyciu powinno się oczyszczać z kurza, pyłu i błota za pomocą wilgotnej ściereczki bądź gąbeczki. Jeżeli obuwie jest wyraźnie zanieczyszczone, można skorzystać ze specjalnych preparatów na bazie wody bądź mydła do wyrobów skórzanych, które pomogą usunąć brud. Nie zaleca się stosowania żadnych produktów piorących, ponieważ mogą one pozbawiać elastyczności i powodować pękanie materiału.

2. Suszenie

Wyczyszczone buty jeździeckie powinno się wysuszyć w temperaturze pokojowej, unikając bliskiego kontaktu ze źródłami ciepła, takimi jak kaloryfer czy piec. Pozostawienie obuwia zbyt blisko grzejnika, może skutkować pękaniem i odkształceniem materiału.

Przed przystąpieniem do suszenia, zaleca się wypchanie sztybletów lub oficerek papierem, po to by zachować ich pierwotny kształt.

3. Nawilżenie

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu obuwia jeździeckiego, skórę powinno się nawilżyć. Można użyć do tego oleju bądź pasty do butów, które nadadzą skórze połysku, ochronią kolor, a także stworzą na materiale wodoodporną powłokę. Po rozprowadzeniu wybranego produktu, zaleca się odczekanie kilku minut. W tym czasie preparat wniknie w skórę.

4. Polerowanie

Kolejnym etapem pielęgnacji skórzanych sztybletów bądź oficerek jest ich dokładne wypolerowanie przy użyciu szmatki lub specjalnej szczotki do butów.

5. Impregnacja

Na koniec, wyczyszczone, wysuszone i wypolerowane obuwie, powinno się zaimpregnować woskiem lub preparatem ochronnym, które zabezpieczą skórę przed wilgocią i wodą.

Aby jak najdłużej użytkować obuwie do jazdy konnej, należy je poprawnie pielęgnować – czyścić, suszyć, nawilżać czy impregnować. Dzięki temu, skóra nie straci swojej elastyczności, odporności na wodę oraz nie popęka.